www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Българска народна музика


Страници: (2) [1] 2  ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Българска народна музика
Запознат
Публикувано на: 17.9.2006, 19:31
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 759
Участник # 169
Дата на регистрация: 3-November 05



Karutzar
QUOTE
И понеже стана въпрос за музика и фолклор - това ми е едната от професиите. Имам самочувствието да съм много добър в тях. ОБЯСНЯВАМ! Руският фолклор е ужасно беден интонационно. Трагедия! В ладово отношение са доста по-назад от европейската музика (  която също е трагедия - успяли са да разберат само 2 лада от тракийците/гърците - мажора и минора - за останалите - от дорийски до миксолидийски са безпомощни). Да не говорим, че (руснаците - пък и европейците) генетически не могат да различат делене на октавата, което е повече от 12. ТОЛКОВА. Ако чуят някой макам (индийски лад) го считат за фалшиво свирене и пеене. Руснаците имат един репертоар от 20тина (детски  ) песнички, които си пеят хорово при всяко парти или събиране. Антагонизма им е ужасен. Пълно отхвърляне на всеки фолклор, който не се вмести в тези 20тина шаблона/песни. Това говори за нещо повече от тъпотия.  За разлика от руския фолклор (  където циганските романси са на пидиестала на съвършенството  ) българския фолклор е невероятно разнообразен. От 108 възможни макама (ладове) в българския фолклор до този момент се употребяват около 60 - на песни записани в БАН. За да добиете представа колко е сложна българската народна музика ще ви кажа, че не бих се похвалил, че мога да я свиря добре - не съм достатъчно добър виртуоз.
(Малко пояснение - В темперирания строй - музикално деление - лад - - октавата се дели на 12 полутона. И нищо не може да избяга извън това делене. В българската, индийска, и други музики октавата може да се / и се дели на повече от 12 полутона - 24, 32, 36 и т.н.  Бившата ми жена (финландка) реагира по този начин на българската музика - "от многото орнаменти не мога да схвана мелодията" - очевидно генетично не е дозряла за да я разбере)


Иван
QUOTE
Каруцар, ако имаш достъп до записи на българска народна музика, хорово или солово пеене, ансамблите от едно време и т.н., кажи как да се сдобия с тях. Услиено събирам такива изпълнения, защото само това ми се слуша вече.
Като малък замръзвах пред радиоточката, когато бяхме на селото ня дядо ми, защото тази точка винаги беше пусната и в събота/неделя почти постоянно звучаха инструментални или вокални изпълнения. После самия аз няколко години изучавах акордеон, защото орнаментите и сложнотията бяха магията, която исках да владея. 
Е, малко след това ме увлече електрониката и като тръгнах по големите училища, ми затвърдяха пръстите. Пръстите - да, но не слуха и сърцето.


Запознат
QUOTE
Каруцар, що не каза по-рано, че си музикант бре! Малко да разведрим обстановката  . Аз на барабани блъскам, обаче сега нямам и вече много ме сърбят ръцете. Народни ритми не съм свирил , ама много се кефя на тези "обърнати" тактове, дето на останалите небългарски музиканти им "забива" метронома в главата и не могат да вдянат нещо по-различно от 4/4. Искам някой барабанист дето ги чува тези работи да ме научи, щото знам че не е много лесно.
PM
Top
Севар
Публикувано на: 18.9.2006, 12:23
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 2 371
Участник # 13
Дата на регистрация: 11-July 05



QUOTE (Запознат @ Sep 17 2006, 08:31 PM)
Иван
QUOTE
Каруцар, ако имаш достъп до записи на българска народна музика, хорово или солово пеене, ансамблите от едно време и т.н., кажи как да се сдобия с тях. Услиено събирам такива изпълнения, защото само това ми се слуша вече.
Като малък замръзвах пред радиоточката, когато бяхме на селото ня дядо ми, защото тази точка винаги беше пусната и в събота/неделя почти постоянно звучаха инструментални или вокални изпълнения. После самия аз няколко години изучавах акордеон, защото орнаментите и сложнотията бяха магията, която исках да владея. 
Е, малко след това ме увлече електрониката и като тръгнах по големите училища, ми затвърдяха пръстите. Пръстите - да, но не слуха и сърцето.

Иване, по библиотеките съхраняват какви ли не стари народни песни на аудио-касети. Май разрешават да се презаписват. Едни приятели си бяха записвали някакви много стари песни, които не може да се намерят отникъде.
PMEmail PosterUsers WebsiteICQ
Top
Petee
Публикувано на: 19.9.2006, 15:23
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 358
Участник # 382
Дата на регистрация: 15-May 06



По селата е истината. Там имат и инструменти, пък и музиката знаят да я свирят. Иначе който е от София да иде на ул. Хан Крум в книжарницата на Хелиопол. Там ще му дадат цяло DVD с народна музика.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.9.2006, 20:09
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 092
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (Petee @ Sep 19 2006, 03:23 PM)
По селата е истината. Там имат и инструменти, пък и музиката знаят да я свирят. Иначе който е от София да иде на ул. Хан Крум в книжарницата на Хелиопол. Там ще му дадат цяло DVD с народна музика.

Защо само по селата? И ние можем да я свирим. Впрочем аз само такова свиря - фолклорна музика, свиря винаги, когато ми дойде отвътре, но най-добре се получава, когато отидеш да свириш в планината.
Трябва не просто да се продължи традицията в тази област, а и да се продължин тази линия и да се търси самобитно ново творчество в тази посока. Традицията вече не е достатъчна. Тази линия трябва да се развива.
PMEmail Poster
Top
Севар
Публикувано на: 19.9.2006, 23:40
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 2 371
Участник # 13
Дата на регистрация: 11-July 05



Може би не всички ще се съгласят, но според мен за да се съживи народната музика, трябва да се въведе електрическата китара като инструмент. Така ще се пресече ориенталското звучене навлизащо чрез чалгата. Скандинавците например имат доста фолк-метъл групи, които доста успешно дават ново лице и съвременност на тяхната народна музика. Ние пък си имаме само две подобни групи - Епизод и Балканджии. Единствения начин да бъде преборена чалгата е да се обнови народната музика и да се осъвремени. Иначе бъдещата народна музика ще бъде сегашната мазна мангалска чалга.
PMEmail PosterUsers WebsiteICQ
Top
Йордан_13
Публикувано на: 20.9.2006, 11:15
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 092
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (Севар @ Sep 19 2006, 11:40 PM)
Може би не всички ще се съгласят, но според мен за да се съживи народната музика, трябва да се въведе електрическата китара като инструмент. Така ще се пресече ориенталското звучене навлизащо чрез чалгата. Скандинавците например имат доста фолк-метъл групи, които доста успешно дават ново лице и съвременност на тяхната народна музика. Ние пък си имаме само две подобни групи - Епизод и Балканджии. Единствения начин да бъде преборена чалгата е да се обнови народната музика и да се осъвремени. Иначе бъдещата народна музика ще бъде сегашната мазна мангалска чалга.

Аз по принцип съм съгласен с идеята за електрическата китара. Така или иначе, аз свиря, доколкото мога де smil4334ad8a149e0.gif на кухарка народната музика и пак звучи много добре, особено в планината. Ако към електрическата китара се прибавят духовите инструменти - класически за жанра и гайдата, ще се получи нещо много добро. Затова към тези групи прибавям и Исихия, които са пример за търсене на нови посоки на развитие на тази традиция. Също и Владо Стефановски.
Така или повечето метъл групи окрадоха много наши народни мотиви и ги вплетоха в музиката си, време е ние да създадем своето в тази област.

Впрочем нашата народна музика е била създадена в Орфеевите школи въз основата на тогавашните китари, една от, които е форминкса (често използвана китара от Орфей и Лин). На китара Лин обучава Херкулес да свири. Така че, съвсем нормално е идеално да си пасват тежката музика и нашия фолклор.
След това народната ни музика бива доразвита и придобива днешния вид с духовите инструменти.



PMEmail Poster
Top
Иван
Публикувано на: 20.9.2006, 14:12
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 717
Участник # 80
Дата на регистрация: 12-August 05



Не ми стана ясно как ще направим тоя дървен камък - българска метъл група да свири народна музика?
Явно няма да се свири нито метъл, нито народна музика. Ако ще е нещо трето, нека бъде. Но защо да забравяме, изоставяме или променяме постигнатото до момента - кавал, гайда, тамбура, гъдулка. Една чудесна жизнерадостна и устремяваща ръченица трябва да извира от мощна гайда. Бавната и повдигаща въображеието песен нека се лее от меден кавал.
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 20.9.2006, 15:07
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 092
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (Иван @ Sep 20 2006, 02:12 PM)
Не ми стана ясно как ще направим тоя дървен камък - българска метъл група да свири народна музика?
Явно няма да се свири нито метъл, нито народна музика. Ако ще е нещо трето, нека бъде. Но защо да забравяме, изоставяме или променяме постигнатото до момента - кавал, гайда, тамбура, гъдулка. Една чудесна жизнерадостна и устремяваща ръченица трябва да извира от мощна гайда. Бавната и повдигаща въображеието песен нека се лее от меден кавал.

По принцип е възможно. Иначе съм съгласен с тебе за останалото. Но примерно Балканджи го доказаха, че може и камъкът не им е толкова дървен.
Просто китарата си пасва като звучене с нашите духови инструменти. Но нали това тобелязах, че първоначално нашата музика е създадена на струнни инструменти китарата и лирата. И след това идват другите.

значи според мене има три пътя на развитие на нашия фолклор.

1. Запазване на традицията. В този момент имаме само съхранение и разпространение, но не и създаване на нещо ново.

2. Развитие чрез смесване на стиловете. Това е най-разпространение днешен начин на правене на музика. Но в него до известна степен се губи самородността и се създава нещо трето -хермафродитно, което носи белезите и на двете смесили се начала.

3. Създаването на ново звучене. Това бих го нарекъл Пътят на Прозрението, при който се запазват висшите ценности на нашия фолклор, осмислят и се надграждат с една нова Идея.

4. Раждането на нова музика. Това е най-висшия Път, този на Откровението. Музиката не се ползва вече само за слушане, като звук, а и за работа, за въздействие върху физически предмети и върху духовно-душевния свят на човека.

PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 20.9.2006, 16:39
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 092
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



А ето още една група съчетаваща успешно тежката музика и българския фолклор, която забравихме да споменем - Ер Малък, който май смятат да се завръщат на сцена

http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=938409
PMEmail Poster
Top
Биргюн
Публикувано на: 20.9.2006, 18:31
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 84
Участник # 322
Дата на регистрация: 6-April 06



Аз от известно време се занимавам с електрическа китара и винаги съм искал народна музика да правя/свиря, обаче се или пари или време не намирам... А и едва ли някой може сам да се научи да свири народна музика(българска). Ще съм признателен, ако като тръгнете да правите нещо, ме имате предвид.

Съгласен съм и с последното мнение на Jordan_13. ПРекрасни песни са се родили по време на робството... Сега също сме роби... Ако ме разбирате накъде бия smil4334ac775281d.gif
PM
Top
Sinclaire
Публикувано на: 20.9.2006, 22:01
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 230
Участник # 313
Дата на регистрация: 31-March 06



Трябва в училищата да се изучава българска народна музика до 12 клас, не както сега до 8. Но не децата да учат както сега "Джелем, Джелем", а чисто български народни песни и те да злужат за основа за развитие на кавъри, които ще комерсиализират народната песен и ще привлекат чалгарите към народната музика.


--------------------
[size=medium][color=0000FF][font=Impact]?? ????? ? ????? ????????![/font][/color][/size]
PM
Top
galabov
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 125
Участник # 565
Дата на регистрация: 25-August 06



Един въпрос към запознатите- какво се смята за разпространението на гайдата- къде се е появила и как се е разпространила и къде е част от фолклора?
А иначе благодаря на Йордан че напомни за Ер Малък- бях позабравил касетките с двата им албума и сега ги изрових да ги чуя пак.
PMEmail Poster
Top
Ахинора
Публикувано на: 17.3.2007, 21:58
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 108
Участник # 824
Дата на регистрация: 18-February 07



Ще ви обърна внимание на един факт. Относно изучаването на народна музика в училище. И така,значи учителят е този,който избира учебника,по който ще учат децата.Този учебник трябва да е одобрен от МОН. Не ми е много ясно защо някои колеги избират учебниците на "Просвета",понеже точно в тях има песни от малцинствата. Лично аз от години работя по авторския колектив на Генчо Гайтанджиев,създаващ своите учебници почти изцяло на базата на народната музика и музика от български композитори.Е,естествено има и от чужди,но са общо взето стойностни неща с много малки изключения. Ядосва ме присъствието на ку-ку бенда,но гледам или да го омаловажа или да го направя на пух и прах в очите на децата. Онова, което според мен не възпитава в родолюбие и патриотизъм,просто не се изучава.И щом директорът ми се е подписал под годишното разпределение и то е музикално аргументирано и се изпълнява учебната програма,никой с топ не може да ме бутнеее! Дори ако ми се направи някаква забележка относно избраното учебно съдържание,а това никога не се е случвало,винаги имам чисто музикални аргументи,необорими, особено ако съм заменила примерно оркестър "Карандила"с нещо друго,по-стойностно.И в най-лошия случай ако музикалните аргументи се изчерпат,идва на помощ "техническа повреда".
Та в часовете показвам хора,ръченици как се играят,децата стават и играят,подражават,имат вече любими народни песни.
Аз мисля,че народната музика трябва да се развива.Да се създава нова.И знаете ли,когато ходих на проучване да събирам народни песни от близките села,се натъкнах на такива,съчинени в ново време от хората в различни клубове за автентичен фолклор. Традицията е жива.
PM
Top
Запознат
Публикувано на: 17.3.2007, 23:54
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 759
Участник # 169
Дата на регистрация: 3-November 05



Браво Ахинора!
Ето от такива учители, като теб има нужда БЪЛГАРИЯ!
Продължавай в същия дух да обучаваш децата.
Харесват ми методите ти на отсяване на зърното от плявата.
Точно така е нужно да се действа, а не както някои страхливи и боязливи, незнаещи на кой свят се намират, ваши "колеги" казват, че каквото им определят от МОН това щели да преподават. Тези ваши колеги аз ги наричам ПАПАГАЛИ. Такива неморални хора, не трябва да им викат учители, а повторители (ПАПАГАЛИ)!
PM
Top
Ник
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 380
Участник # 219
Дата на регистрация: 26-December 05



народна музика-само автентична!никакни сомпромиси!не можеш да сравняваш майка си с друга жена,само защото е по-хубава!
PM
Top

Topic OptionsСтраници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020